Sprawdź:

Sezon na niskie bezrobocie

Jak co roku sezon wypoczynków i urlopów zwiastuje także ożywienie na rynku pracy. Kiedy część z nas spędza swój wolny czas na wakacjach, inni wykorzystują ten okres, żeby dorobić sobie przy okazji zwiększonego zapotrzebowania na pracowników w wybranych branżach. Jak sezon letni przekłada się na wskaźniki bezrobocia, gdzie można znaleźć zatrudnienie i czy praca sezonowa może zamienić się w etatową?

Bezrobocie sezonowe

Analitycy rynku pracy obserwują wpływ sezonu letniego z tym samym skutkiem co roku. W związku z klimatycznymi uwarunkowaniami i specyfiką niektórych branż, wskaźniki bezrobocia zawsze zmniejszają się na przełomie maja i czerwca, a taka tendencja utrzymuje się do pierwszych miesięcy jesieni. Bezrobocie sezonowe cechuje się właśnie zależnością pomiędzy tym jak zmiany charakterystyczne dla danego okresu w roku wpływają na zapotrzebowanie na siłę roboczą, co przejawia się później w większej dynamice zatrudnienia na rynku pracy. Nie jest żadną tajemnicą, że w perspektywie całorocznej to właśnie sezon letni cechuje się zmniejszonym bezrobociem, co wynika z dużo większej ilości ofert pracy, jakie pojawiają się na rynku.

Gdzie jest praca

Branże, w których wraz z rozpoczęciem okresu wakacyjnego ukazuje się najwięcej ogłoszeń o pracy są ściśle powiązane właśnie z sezonowością funkcjonowania konkretnych dziedzin gospodarki. Flagową branżą, która ożywia się na czas letni jest oczywiście turystyka i wszelkie firmy działające w jej obrębie: od gastronomii, przez hotelarstwo, aż po rekreację czy mały handel. Oferty pracy w tych dziedzinach zwykle nie wymagają od kandydatów zaawansowanych umiejętności czy kwalifikacji, bo zakres powierzonych zadań na stanowisku można przekazać kandydatom w trakcie krótkiego szkolenia wprowadzającego.

Co ciekawe, ogłoszeń o pracy nie brakuje też za granicą. Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej mają dostęp do otwartych rynków pracy w całej Wspólnocie. Oferty pracy dotyczą między innymi zbiorów owoców, warzyw czy kwiatów, ale też pomocy w gastronomii.

Praca na chwilę czy na dłużej

Oprócz tradycyjnych zawodów związanych z turystyką można natrafić także na coraz większą ilość ogłoszeń o pracy w takich branżach jak przemysł, produkcja czy logistyka. O ile pracownik sezonowy sprawdzi się na sprawowanym stanowisku istnieje szansa na nawiązane trwałej współpracy. Pracodawcy coraz częściej odczuwają na własnej skórze problem niedoboru kandydatów do pracy i rynku pracownika, więc jeśli w odpowiedzi na ich ofertę pracy sezonowej znajdzie się kompetentny kandydat niewykluczone, że firma zechce przedłużyć okres stosunku pracy nawet na pełen etat.