Sprawdź: pierwsza chwilówka za darmo

Jak radzić sobie z bezrobociem?

Utrata pracy nie jest niczym przyjemnym, szczególnie w sytuacji, kiedy dookoła słychać głosy, że w obecnych czasach trudno o zatrudnienie. Niestety nigdy nie można być pewnym swojego stanowiska – zwolnienie może być następstwem zarówno błędów w pracy, niedopełnienia obowiązków, ale również pogorszenia sytuacji ekonomicznej w danym obszarze. Jak poradzić sobie z utratą pracy?

Nie rozleniwiaj się

Po zwolnieniu z dotychczasowego stanowiska niektórzy pracownicy mają tendencję do popadania w marazm i całkowitą utratę energii czy motywacji do jakiejkolwiek dalszej aktywności. Oczywiście nikt nie karze zwolnionemu tego samego dnia zacząć przeglądać portale z ogłoszeniami o pracy, ale praktyka pokazuje, że im dłużej zwlekamy z powrotem do aktywności zawodowej, tym gorzej. Trudno wyznaczyć konkretny okres czasu, jaki można przeznaczyć na powrót do normalnej pracy – jedni potrzebują go znacznie więcej, podczas, gdy niektórzy już po kilku dniach rozglądają się za nowymi ofertami pracy. Na pewno jednak warto utrzymywać dotychczasowe przyzwyczajenia i nawyki, na czele z porannym wstawaniem, tak żeby zachować dobrą formę i być przygotowanym do powrotu do codziennej pracy.

Nie ukrywaj się

Utrata pracy nie jest powodem do dumy, a wręcz często stanowi jedną z największych i najbardziej dotkliwych niepowodzeń, jakie spotykają człowieka. Jednak bardzo ważne jest, żeby nie postrzegać zwolnienia z pracy jako swojej osobistej porażki i nie ukrywać tego faktu przed światem. Przede wszystkim nigdy nie wiadomo kto może nam przyjść z pomocą – może akurat znajomy słyszał o firmie, w której szukają pracownika z podobnymi kompetencjami albo może polecić sprawdzony portal z ogłoszeniami o pracy? Oprócz tego możemy liczyć na wsparcie ze strony najbliższych, a pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie na pewno przyda się w poszukiwaniu zatrudnienia.

Samoocena zawodowa

Nagły brak pracy to czas, który warto poświęcić na przeanalizowanie swojej dotychczasowej drogi kariery i dokonanie zawodowego rachunku sumienia. Właśnie teraz można podjąć ważne decyzje dotyczące tego jak ma wyglądać nasza przyszła praca – czy obecne kompetencje są wystarczające, a może warto nad czymś popracować i rozwinąć swoje umiejętności? Dobrym źródłem informacji o tym, jakich kwalifikacji szukają pracodawcy będzie portal z ogłoszeniami o pracy i dokładna analiza treści ofert na podobnych stanowiskach.

Zaangażowanie i praca

Szukanie dobrej i stabilnej pracy jest samo w sobie ciężką pracą i przyzna to każdy, kto na własną rękę szukał zatrudnienia. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i motywację, a frustrację, jaka wynika z utraty dotychczasowej pracy włożyć w szukanie nowej. Najlepiej zacząć od wizyty na portalu z ogłoszeniami o pracy, rozeznania w aktualnej sytuacji na rynku pracy czy w końcu przeredagowaniu swoich dokumentów aplikacyjnych. Na każdym kroku warto korzystać z pomocy, również tej dostępnej w sieci – na pewno pomogą strony takie jak szukampracy.pl czy różnego rodzaju porady i wzory CV.

pisanie prac licencjackich Gdańsk